PostHeaderIcon História ZŠ Pohronský Ruskov

Základná škola v Pohronskom Ruskove má založenú svoju kroniku od 17. decembra 1945. Zakladateľom vtedajšej Štátnej ľudovej školy v Oroske bol Vojtech Hikkel.

Na Strednej škole v Pohronskom Ruskove sa začalo vyučovanie 1. septembra 1948. Vyučovala pani učiteľka Jozefa Golianová.

Škola vystriedala nasledovných riaditeľov:
1945/46     Zoltán Vančo a Alžbeta Bačartová
1946/47     Vojtech Hikkel
1947/48     Jozefa Golianová
1948/49     Vojtech Hikkel a Ela Králiková
1949/50     Lukáč Kováč a Etela Pilníková
1950/51     Jozef Lupták
1951/52     Jozef Lupták a Ján Stachovič
1953/54     Ján Markovič, ktorý bol riaditeľom až do školského roku 1961/62
1962/63     Ladislav Laluch
1963/64     Jozef Šinka, do školského roku 1971/72
1972/73     Ladislav Mattyašovský, do roku 1980/81
Zástupca riaditeľa školy: Mgr. Julián Sýkora
1981/82     Mgr. Julián Sýkora, do školského roku 1990/91
Zástupkyňa riaditeľa školy: Mgr. Marta Uhliarová
1991/92     Mgr. Jolana Treginyová, do školského roku 1997/98
Zástupca riaditeľky školy: Mgr. František Šimon

Od školského roku 1998/99 je riaditeľkou absolventka ZDŠ Pohr. Ruskov Mgr. Ildikó Burínová, rodená Treginyová. Do školy nastúpila  ako učiteľka v školskom roku 1987/88. Zástupcom riaditeľky bol Mgr.František Šimon. Od školského roka 2012/13 je zástupkyňou riaditeľky školy Mgr. Michaela Haboráková.

Od 5. februára 1995 sa vyučuje  v novej budove, o čo sa hlavne pričinila pani Mgr. Jolana Treginyová a vedúci  Školskej správy v Leviciach PaedDr. Juraj Lutovský. Veľkú pomoc poskytli pri sťahovaní sa do novej budovy pani  starostka Obecného úradu v Pohronskom Ruskove pani Alžbeta Kapustová a predseda Rodičovskej rady  pri ZŠ Pohronský Ruskov pán Ondrej Vrbiniak.

Okrem toho, že v škole prebieha výchovno - vyučovací proces, môžu žiaci školy navštevovať v popoludňajších hodinách záujmové krúžky, pedagógovia so žiakmi  pripravujú kultúrne programy, organizujú výstavy, besedy, prednášky, exkurzie a výlety, ako aj iné aktivity, ktoré sú zároveň aj tradíciami školy.Pri mnohých mimoškolských aktivitách pomáha škole pri práci so žiakmi pán evanjelický farár Mgr. Ján Čermák.

Žiaci sa podľa schopností zapájajú do predmetových súťaží hlavne zo slovenského jazyka a literatúry, informatiky, výtvarnej a telesnej výchovy, matematiky. Škola má  kvalifikovaných pedagogických pracovníkov, internetovú stránku, nový školský nábytok pre žiakov a nové učebné pomôcky.

V školskom roku 2005/06 sa začalo vykurovanie zemným plynom, v školskom roku 2012/13  boli všetky okná vymenené za plastové, budova školy bola zateplená a zhotovila sa nová omietka, nové terasy. Za tieto rekonštrukčné práce  na škole ďakujeme pánovi starostovi obce Ing. Ľudovítovi Nagyovi.

Riaditeľstvo školy spolupracuje s rodičmi,hlavne s Rodičovskou radou, predsedkyňou ktorej je Bc. Oľga Kovácsová.Predsedkyňou Rady škol je Mgr. Slavka Hanková, výchovnou poradkyňou Mgr. Edita Szabóová.

V našej škole je prístup pedagógov ku žiakom založený na zásade humanizmu, tolerancie,individuálneho prístupu ku žiakom.Pedagógovia sú spravodliví ku všetkým  žiakom,  zbytočne nezaťažujú žiakov, ich cieľom je hlavne naučiť to, čo budú potrebovať pri ďalšom štúdiu.

Mnoho úspešných absolventov stredných a vysokých škôl, ktorí bývali ešte ako deti v Pohronskom Ruskove, v Hronovciach, v Čate, v Bíni, v Kameníne získali základné  vzdelanie na našej škole.

Srdečne pozývame všetkých na návštevu do našej školy, hlavne rodičov a príbuzných našich žiakov a rodičov malých detí, ktoré chcú byť budúcimi žiakmi.

Tešíme sa na Vás.

PostHeaderIcon Hľadaj